Aktualny Tydzień
Wszystkie dni

Twój IP: 54.87.61.215
Czas: 2019-05-24 20:02:23

Nawiązując do pięknej tradycji przygotowania palm wielkanocnych, przedszkolaki i uczniowie klas I- III ZSP w Radgoszczy wzięli udział w „Warsztatach wykonywania palmy metodą tradycyjną”. Niegdyś palmy wielkanocne wykonywano z zielonych gałązek symbolizujących nowe życie, przypływ sił witalnych i coroczną odnowę roślin. Dodawano do nich suszone lub bibułkowe kwiaty oraz różnokolorowe wstążeczki. Z przygotowanymi w ten sposób palmami mieszkańcy wsi podążali do kościoła, gdzie ksiądz dokonywał ich poświęcenia. Po powrocie do domostw kropiono nimi chałupę, gospodarstwo, a nawet zwierzęta. Co więcej, uderzano się lub dotykano palmami, aby przekazywać sobie ich zdrowotną moc. Palmą uderzano również krowy, które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby zagwarantować obfitą ilość mleka.  Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była ona wyjątkowa i efektowna. Współcześnie zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany – palmy najczęściej kupuje się . Kultywując piękną ludową tradycję uczestnicy warsztatów do wykonania palmy wykorzystali: trzcinę, bazie, bukszpan, własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły i kolorowe wstążeczki. Uczniowie zadowoleni z efektów swojej pracy  poświęcą swoje palmy i wezmą udział w procesji w czasie Niedzieli Palmowej. Warsztaty zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Radgoszczy, która stara się, by tradycja wciąż była obecna wśród nas.

Copyright © 2019 GBP w Radgoszczy Rights Reserved.